Qld Retrieving Results

Moderator: Peter Butterfield

Qld Retrieving Results

Postby Tricia & George Price » Wed 13 Aug 2008 12:05 pm

WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB TRIAL 1/3/08

Novice Sweepstakes Judge - Margaret Sullivan

1st Avokah Chocobloc Lab M Walsh

2nd Yuroka Sea Breeze Lab L Dick

3rd Feldhund Perazzi GSP M Tyrie

Novice Sweepstakes Judge - Paul Towning

1st Beereegan Miranda Rose Lab G Dawson

2nd Feldhund Perazzi GSP M Tyrie

3rd Birdlehund George Lab M Tyrie

Restricted Sweepstakes Judge - Bruce Wilson

1st Beereegan Brindabella NRD Lab R Boodnikoff

2nd Coalsgarth Nutmeg Lab S Sutton

3rd Lowther Highland Molly NRD Lab D Lynch

All Age Judge - A Golle

1st RTCH Macropus Monty CD GSP D Colasimone

2nd Garjanhauf Errol Lab S Haigh

3rd RTCH, TCH, OC Ethylwyn Dr Phil Lab J Duffy


WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB TRIAL 2/3/08

Novice Judge - D Colasimone

1st Jaghunde Prodigal Son (NZ) GSP E&B Mangin

2nd Yuroka Sea Breeze Lab L Dick

3rd CH Lindsayvale Mr Magic Curly Coated Retriever C&A Latimer

Restricted Judge - Elio Colasimine

1st Beereegan Brindabella NRD Lab R Boodnikoff

2nd Jaghunde Prodigal Son (NZ) GSP E&B Mangin

3rd Lowther Highland Molly NRD Lab D Lynch

All Age Judge - T Lodder

1st Garjanhauf Errol Lab S Haigh

2nd Kadnook Colour Me Blonde Lab M Tyrie

3rd RTCH, TCH, OC Ethylwyn Dr Phil Lab J Duffy


LABRADOR RETRIEVER CLUB OF QLD - RETRIEVING SWEEPSTAKES 6/4/08

Novice Judge Mr P Towning & Ms M Sullivan
(9 Entries = 2xFCR, 1xCCR, 2xLab, 1xGSP 1xBrittany and 2xESS)
1st Berreegan Miranda Rose Lab G Dawson Pts 195

2nd Springhi Wigett Special Flat Coated Retriever H Cattermole Pts 149

3rd Dewick Mountain Queen Lab P J Duffy Pts 146

Restricted Judge Mr B Wilson
(6 Entries = 2xGSP, 2xLab, 1xFRC and 1xGR)
1st Topbrass Wos Macy Golden Retriever W Michalk Pts 129

2nd Bereegan Brindabella Lab R Boodnikoff Pts 122

Encouragement Award Feldhund Purdy Bronco GSP S Haigh


FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS 19/4/08

Joe Cockburn Memorial Trial for Novice (4 Runs) Judge Mr R Boodnikoff
(14 entries = 2xESS, 1xCCR, 1xBrittney, 4xGSP, 3xLab, 2xFCR and 1xWei)
1st Beereegan Miranda Rose Lab G Dawson Pts 200

2nd Brysnif Gam Guy GSP D O'Mahoney Pts 184

3rd Feldhund Perazzi GSP M Tyrie Pts 182

4th Tallowood Veronica Lab M Luce Pts 172

5th Aust Ch Lindsayvale Mr Magic Curly Coated Retriever C&A Latimer Pts 155

Restricted Judge Mr P Duffy
(12 Entries = 6xLab, 2xGSP, 2xGR and 2xWei)

1st Topbrass Wos Macy Golden Retriever NRD W Michalk Pts 150

2nd Lowther Highland Molly NRD Lab D Lynch Pts 138

3rd Gaini Running Wild CDX NRD Golden Retriever P M Towing Pts127

All Age Judge Mr R Jackson
(13 Entries = 1xFCR, 11xLab 1xESS and 1xGSP)
1st Coalsgarth Nutmeg Lab S Sutton Pts 152

2nd RTCH Macropus Monty CD GSP D Colasimone Pts 144

3rd RTCH Wrangham Buzz Around G Golle Pts 143


FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS 20/4/08

Novice Judge Mrs G Golle
(11 entries = 2xESS, 1xCCR, 1xBrittney, 2xGSP, 3xLab, 1xFCR and 1xWei)
1st Brysnif Game Guy GSP D O'Mahoney Pts 148
2nd Beereegan Miranda Rose Lab G Dawson Pts 138

3rd Aust Ch Lindsayvale Mr Magic Curly Coated Retriever C&A Latimer Pts 137

Restricted Judge Mr G Price
(12 Entries = 5xLab, 2xGSP, 2xGR, 2xWei and 2xFCR)


1st Beereegan Brindalbella Lab NRD Pts 128

2nd Topbrass Wos Macy NRD Golden Retriever W Michalk Pts 127

3rd Lowther Highland Molly NRD Lab D Lynch Pts 124

All Age Judge Mr A Golle
(11 Entries = 10xLab and 1xGSP)
1st Lydstep Tanner RRD CDX Lab L Draper Pts 128

2nd RTCH OC Coalsgarth Clipper Lab L Draper Pts 119

3rd Kadnook Colour Me Blonde Lab M Tyrie Pts 114


FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS 04/05/08

Beginners Judge Mr Dom Colasimone (two runs)

(5 entries = 1xESS, 1x Brittney, 1xWei, 1x Lab and 1x GSP)


1st Suremark Claude Brittney R Harris Pts 63

2nd Darlin Hart Czarina GSP B Dingley Pts 54

Encouragement Award Hollowhills Amihot Orwot (AI) S Smith/L Rapisarda

Novice Judge Mr Dom Colasimone
(8 entries = 2xESS, 1xCCR, 1xBritney, 1xLab, 1xIS, 1xWei and 1xGSP)


1st Ch Lindsayvale Mr Magic Curly Coated Retriever C&A Latimer Pts 121

2nd Eireannmada SongN Dance Irish Setter J K Wilkinson Pts 118

Encouragement Award Beereegan Miranda Rose Lab G Dawson

Restricted Judge Mr Rob Boodnikoff

(9 Entries = 5xLab, 3x GSP, 1x IS)


1st Tallowood Vodka NRD Lab A Golle Pts 132

2nd Felhund Purdy Bronco GSP S Haigh Pts 114

3rd Benglebah Benny Lab G Meeve Pts 71

4th Lowther Highland Molly NRD Lab D Lynch

All Age Judge Mrs H Cattermole

(10 Entries = 1x GSP, 8xLab, 1xESS)


1st RTCH Wrangham Buzz Around CD ESS G Golle Pts 147

2nd RTCH OC Coalsgarth Clipper Lab L Draper Pts 142

3rd RTCH Featherhunt Susan RRD Lab Pts 141


WEIMARANER CLUB QLD RETRIEVING TRIAL 17/05/08

Beginners Judge Mr Rob Boodnikoff (two runs)

(5 entries)


1st Jacksar Astra Magic Wei Sarah Watson Pts 67

2nd Hollowhills Hot Stuff Wei Ron Hutchinson Pts 62

Encouragement Award Darlinhart Czarina GSP Barbara Dingley

Novice Judge Mr Dom Colasimone (12 entries)


1st Eireannmada Song N Dance Irish Setter J K Wilkinson Pts 150 winner of Radar's Trophy

2nd Beereegan Miranda Rose Lab Geoff Dawson Pts 135

3rd Ch Lindsayvale Mr Magic Curly Coated Retriever C&A Latimer Pts 134

Encouragement Award Mrs Anne Wedgewood

Restricted Judge Mr Rob Boodnikoff

(9 Entries)


1st Feldhund Purdy Bronco GSP Sam Haigh Pts 114

2nd Ganni Running Wild CDX NRD Golden Paul Towning Pts 105

3rd Lowther Highland Molly Lab Di Lynch Pts 95

All Age Judge Mr Elio Colasimone
(13 Entries)


1st Lynstep Tanner UD RRD Lab Laurel DraperPts 138

2nd RT Ch Kadnook Drop O Black Magic Lab Brian Pritchard Pts 129

3rd Ch Tenarda Going Great Guns CBR Trevor Lodder Pts 121


LABRADOR RETRIEVER CLUB QLD RETRIEVING TRIAL 18/05/08

Novice Judge Ms Amy Lodder

1st Eireannmada Song N Dance Irish Setter Jerry Wilkinson
2nd Quinthinga Vanessa CD ESS Anne Wedgewood

Restricted Judge Ms Amy Lodder
No finishers


All Age Judge Mr Trevor Lodder

1st RTCH Macropus Don GSP Elio Colasimone

2nd Avokah Jolly Roger CD RRD Lab Lisa-Marie Price


WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB RETRIEVING TRIAL 07/06/08

Novice Judge Mr Joe Vella (NSW)
(13 Entries)

1st Birdelhund George Lab Malcom Tyrie 158 pts

2nd Aust Ch Lindsayvale Mr Magic Curly Coated Retriever Anne Latimer 154 pts

3rd Yuroka Sea Breeze CD Lab Leanne Dick 153 pts

Restricted Judge Mr Sam Haigh
(12 Entries)

1st Jaghund Prodical Son (Imp NZ) GSP Evan Mangin pts 146

2nd Lowther Highland Molly Lab Di Lynch pts 129

All Age Judge Mr Peter Duffy
(21 Entries)

1st RTCH Macropus Monty GSP CD Dom Colasimone pts 141

2nd Avokah Rani RRD Lab Wendy Michalk pts 136

3rd RTCH Lydstep Tanner UD Lab Laurelle Draper pts 135


WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB RETRIEVING TRIAL 08/06/08

Novice Judge Mr George Price (NSW)
(14 Entries)
1st Yuroka Sea Breeze CD Lab Leanne Dick Pts 139

2nd Birdelhund George Lab Malcom Tyrie Pts 134

3rd Aust Ch Lindsayvale Mr Magic Curly Coated Retriever Anne Latimer Pts 124

Restricted Judge Mr Joe Barber( 12 Entries)

1st Lowther Highland Molly Lab Di Lynch Pts 142
2nd Binglebah Benny Lab Greg Meeve Pts 136

All Age Wide Bay Cup Judge Mr Joe Vella (NSW) (25 Entries)

1st GR RTCH Kadnook Tanks A Heap Lab Bob Tawton pts 103

2nd RTCH Macropus Don GSP Elio Colasimone pts 97



WIDE BAY WORKING GUNDOG CLUB RETRIEVING TRIAL 09/06/08

Novice Judge Mr Dom Colasimone 
(14 Entries)
1st Yuroka Chocabloc Lab Marilyn Walsh pts 152
2nd Beereegan Miranda Rose Lab Geoff Dawson pts 151

3rd Birdelhund George Lab Malcom Tyrie pts 149

Restricted Judge Mr Rob Boodnikoff
(10 Entries)

1st Gaini Runing Wild CDX NRD Golden Paul Towning Pts 102

2nd Lowther Highland Molly Lab Di Lynch Pts 89

All Age Judge Mr Elio Colisamone (20 Entries)

1st RTCH Coalsgarth Clipper Lab Laurelle Draper Pts 143

2nd GR RTCH Kadnook King of Kanberra DM Lab Bob Tawton Pts 139

3rd RTCH Coalsgarth Tassie Fern Lab Jack Lynch Pts 136

CCCQ - RAFT Sweepstakes 
29th June 2008
incorporating Aspiring Judges' Practical Examinations

Novice 1 Ms Margaret Sullivan
6 Starters - 4 finishers

1st Berregan Brindabella Rose (142 pts) Lab G Dawson
2nd Alverpoint Furrari (139 pts) GSP A Donovan

3rd Eireanmada Song N Dance (134 pts) Irish Setter J Wilkson

4th Aust Ch Lindsayvale Mr Magic (133 pts) Curly Coated Retriever C&A Latimer

Novice 2 Mr Paul Towning
6 Starters - 3 finishers

1st Alverpoint Furrari (130 pts) GSP A Donovan

2nd Aust Ch Lindsayvale Mr Magic (105 pts) Curly Coated Retriever C&A Latimer

3rd Hollowhills Hot Stuff (AI) (99 pts) Wei R Hutchinson

Restricted Mr Bruce Wilson
8 Starters - 2 finishers
1st Clemkirk Bradado CD RRD (92 pts) Lab L-M Price

2nd Avokah Jolly Rodger CD RRD (91 pts) Lab L-M Price

Encouragement Award Jaywick Tropical Sky Lab G&P Price


FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS INC
 RETRIEVING TRIAL 06/07/08

Novice Judge Mrs Georgina Golle (10 entries)


1st Beereegan Miranda Rose Lab Geoff Dawson Pts 149

2nd Birdelhund George Lab Malcom Tyrie Pts 142
3rd Kuven Lasting Memories Lab Lyn Wise Pts 140

Restricted Judge Mr Ron Jackson
(8 Entries)

1st Lowther Highland Molly Lab Di Lynch Pts 150
2nd Brysnif Game Guy NRD Pts 144

3rd Adligjager Desert Storm Wei Sarah Wastson Pts 139


All Age Judge Mr Rob Boodnikoff
(13 Entries)


1st Birdelhund All the Way RRD Lab Lyn Wise Pts 115

2nd RT CH OC Coalsgarth Clipper Lab Laurelle Draper Pts 111

3rd GR CH Lindenjude Imstuck Toami FCR Margaret Sullivan Pts 108


WEIMARANER CLUB QLD RETRIEVING TRIAL 05/07/08

Novice Judge Mrs Helen Cattermole (10 entries)


1st Beereegan Miranda Rose Lab Geoff Dawson Pts 148

2nd Birdelhund George Lab Malcom Tyrie Pts 147

3rd Kuven Lasting Memories Lab Lyn Wise Pts 146

Restricted Judge Mrs Helen Cattermole

(7 Entries)


1st Lowther Highland Molly Lab Di Lynch Pts 150

2nd Adligjager Desert Storm Wei Sarah Watson Pts 130
3rd Yoroka New Years Spritz Lab Margaret Sullivan Pts 124

All Age Judge Mr Ron Jackson
(15 Entries)

1st RT CH OC Coalsgarth Clipper Lab Laurelle Draper Pts 140
2nd Beereegan Brindabella RRD Lab Rob Boodnikoff Pts 138

3rd Yellessie Billy Lab Greg Warren Pts 137
Tricia & George Price
 
Posts: 25
Joined: Mon 07 May 2007 8:29 pm
Location: Queensland

Re: Qld Retrieving Results

Postby Prue Winkfield » Wed 13 Aug 2008 3:41 pm

Thanks for posting the Queensland results - looks as if several dogs must have got their titles?
Prue Winkfield
 
Posts: 699
Joined: Fri 14 Feb 2003 9:17 am
Location: victoria

Re: Qld Retrieving Results

Postby Tricia & George Price » Mon 18 Aug 2008 11:50 am

FIELD & RETRIEVING ASSOCIATION FOR GUNDOGS
RETRIEVING TRIAL 20/07/08 BEGA CUP

Novice Judge Mrs Kate Eltringham (Vic)

1st Kuven Lasting Memories Lab Lyn Wise Pts 159
2nd Birdelhund George Lab Malcom Tyrie Pts 157
3rd Alverpoint Jack O Hearts GSP Alan Donovan Pts 147


Restricted Judge Mr George Price (NSW)

1st Alverpoint Jack O Hearts GSP Alan Donovan Pts 139
2nd Binglebah Benny Lab Greg Meeve Pts 124
3rd Aust Ch Tenarda Hawk Eye Trevor Lodder Pts 123

All Age Judge Mr Noel Eltringham (Vic)

1st RTCH Macropus Monty CD GSP Dom Colasimone Pts 174
2nd Bridlehund All The Way RRD Lab Lyn Wise Pts 159.5
3rd Yellessie Billy Lab Greg Warren Pts 140.5
4th RTCH Lynstep Tanner RRD CDX Lab Laurelle Draper Pts 140
5th RTCH Featherhunt Susan Lab Greg Meeve Pts 129
Tricia & George Price
 
Posts: 25
Joined: Mon 07 May 2007 8:29 pm
Location: Queensland


Return to 2008

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron