Historical Records of National Championship Results
Posted: Thu 13 Feb 2003 9:33 pm
NATIONAL NON-SLIP RETRIEVING TRIAL CHAMPIONSHIP RESULTS.
From the records of W. S. Bailey. (Bill).
Any additional information or corrections would be appreciated.
YEAR NAME OF DOG OWNER/HANDLER FROM/BREED M/F
PLACES
1965
1
2
3
4
5 RT CH AJANA BANGLOW J.& H.STORMON (NSW) LAB
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1965
1966
1
2
3
4
5
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1966
1967
1
2
3
4
5
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1967
1968
1
2
3
4
5
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1968
18-19/10/1969
1 RT CH CASRAY BEAU Mr K JAMES (NSW) LAB.M
2 FT CH RT Ch
PANTHERDELL COUGAR Mr G DANIELL (VIC) LAB.M
3 TOOSON TELSTAR Mr E WILLIAMS (NSW) LAB.M
4 RT CH CASRAY RAMBLER Mr W J CONSTABLE (NSW) LAB.M
5 MARALGA FLASH UD Mr L J SULLIVAN (WA) LAB.M
JUDGES Mr H H DeGROEN (NSW) Mr L L DeGROEN (NSW) Mr R H PHILP (NSW) and Mr R B BURNELL (NSW)
Held at Yarramundi in (NSW) on 18-19/10/69
1970.
NATIONAL CHAMPIONSHIP NOT HELD.
AUSTRALIAN OPEN RETRIEVING TRIAL CHAMPIONSHIP HELD INSTEAD.
28-29/08/1971
1 RT CH ARDENMOOR BRACK'S LASS Mr W REEKIE (WA) LAB.F
2 RT CH TARRAWARRA MAGIC FLUTE Mr R TRASS (NSW) LAB.F
3 ARRUNGA MISS MUFFET Mr R TRASS (NSW) LAB.F
4 RT CH SUNDIALS DRUMMER BOY Mr P T BRENDISH (WA) LAB.M
5
JUDGES Miss JILL ALEXANDER (W.A), Mr W.G.HEWITT (W.A) and Mr B.W.SHARP (WA)
Held at FERNDALE in (WA) on 28-29/ 8/71
23-24/09/1972.
1 RT CH CASRAY BEAU Mr K.JAMES (NSW) LAB.M
2 RT CH GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA)Gold R F
3 RT CH DERBYSHIRE ZAC Mr P.HALFORD (NSW) LAB.M
4 RT CH ARDENMOOR BRACK'S LASS Mr/Mrs W.REEKIE (WA) LAB.F
5 FT CH RT Ch TESROSE KARLA Mr C.E.BALL (VIC) LAB.F
JUDGES Mr J DEAKIN (NSW) Mr L L DeGROEN (NSW) and Mr R H PHILP (NSW)
Held at PENRITH in (NSW) on 23-24/ 9/72
06-07/10/1973.
1 RT CH KALDARA PROUD MISS Mr G.JENNER (SA) LAB.F
2 CH RT CH LINSTAN KRIS Mr W.MORRIS (VIC) GSP.M
3 RT CH GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA)Gold R F
4 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T.GOULD (WA) LAB.F
5 RT CH KAYSTORM SILVER STAR Mr F.STEVENSON (VIC) LAB.F
JUDGES Mr J S PONTIN (VIC)
Held at WELLINGTON in (SA) on 6-7/10/1973
11-12/10/1974.
1 FT CH RT CH
DALESWORTH GOLDEN TEAL Mr N.DEMOS (VIC) LAB.F
2 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T.GOULD (WA) LAB.F
3 RT CH CASRAY BEAU Mr K.JAMES (NSW) LAB.M
Mr K.MARTIN.
4 FT CH RT CH TESROSE KARLA Mr C.E.BALL (VIC) LAB.F
5 RT CH KAEMAJAE TAMMY Mr W LOFTUS (NSW) LAB.M
JUDGES Mr A R MAVER (VIC)
Held at MANGALORE WEST in (WA) on 11-12/10/1974
13-14/09/1975.
1 RT CH ARDENMOOR BRACK'S LASS Mr W.REEKIE (WA) LAB.F
2 RT CH BYAMBEE SHERRYSON UD Mr L.SULLIVAN (WA) LAB.M
3 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T.GOULD (WA) LAB.F
4 RT Ch GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA)Gold R F
5 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W.LOFTUS (NSW) LAB.M
JUDGES Mrs R L EWEN (WA) and Miss JILL ALEXANDER (WA)
Held at near PERTH in (WA) on 13-14/ 9/1975
25-26/09/1976.
1 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
2 FT CH RT CH TESROSE KARLA Mr C BALL (VIC) LAB.F
3 RT CH BRANKSOME BRACKEN Mr W REEKIE (WA) LAB.F
4 RT CH DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY (NSW) LAB.M
5 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T GOULD (WA) LAB.F
JUDGES Major A EVERINGHAM (QLD) and Mr C ERICKSSON (NSW)
Held near CANBERRA in the (ACT) on 25-26/ 9/1976
10-11/09/1977.
1 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
2 RT CH YAMBA TOUCHA CLASS Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
3 RT CH GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA) Gold R F
4 BYAMBEE GOLD MARTINI Mr D.GAMBOLD (WA) LAB.M
5 RT CH BYAMBEE SHERRYSON Mr L.SULLIVAN (WA) LAB.M
JUDGES Mrs R L EWEN (WA) and Mr J R MARSHALL (WA)
Held at near PERTH in (WA) on 10-11/ 9/1977
14/10/1978.
1 Aust Ch RT CH LINSTAN KATHI Mr W.MORRIS (VIC) GSP.F
2 RT CH WARRAKIMBO PANDELL Mr R K ASHENDEN (SA) LAB.F
3 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W.LOFTUS (NSW) LAB.M
4
5
JUDGES
Held at in (SA) on 14/10/1978
14-15/09/1979.
1 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
2 RT CH HIWATER MICHELLE Mr W.MITCHELL (WA) LAB.F
3 SKOKHOLM BLACK BEAUTY Mr M MEERKOTTER (WA) LAB.F
4 RT CH BUSHMAN BLACK ACE Mr L.GIESBERTS (QLD) LAB.M
5 RT CH YAMBA TOUCH A CLASS Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
JUDGES Mr T GOULD (WA) and Mr W REEKIE (WA)
Held at in (WA) on 14-15/ 9/1979
04-05/10/1980.
1 RT.CH DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY (NSW) LAB.M
2 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
3 RT CH WISHMORE GAIL Mr J LAW (NSW) LAB.F
4 RT CH YAMBA TOUCHA CLASS Mr & Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
5 RT Ch BUSHMAN BLACK ACE Mr L.GIESBERTS (QLD) LAB.M.
JUDGES Mr A R MAVER (VIC) and Mr J S PONTIN (VIC)
Held at NORTHWOOD in (VIC) on 4-5/10/1980
26-27/09/1981.
1 RT CH DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY (NSW) LAB.M
2 RT CH WISHMORE SATURN Mr P HALFORD (NSW) LAB.M
3 RT Ch WISHMORE GAIL Mr J LAW (NSW) LAB.F
4 RT CH LACHIENVALE HUN Mr J PALMER (NSW) LAB.M
5 RT CH CASRAY HECTOR Mr R COOPER (NSW) LAB.M
JUDGES Mr C.W.ERICKSSON. (NSW) Mr L.L.DeGROEN (NSW) Reserve. Mr B.M.STITT. (NSW)
Held in N S W in PENRITH AREA on 26-27/9/1981
25-26/09/1982.
1 RT Ch CASRAY HECTOR Mr R COOPER (NSW) LAB.M
2 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
3 RT CH PURDEY LADY LANCASTER Mr G.KNIGHT (WA) LAB.F
4 NO OTHER FINISHERS.
5
JUDGES Major A EVERINGHAM (QLD) Mr L GIESBERTS (QLD)
Held at in (QLD) on 25-26/09/1982
27-28/08/1983.
1 RT CH WISHMORE SATURN Mr P HALFORD (NSW) LAB.M
2 RT CH COBARGO CAPTAIN Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
4 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
5 Aust CH KINSYDAL HERO Mr C.ADKINS and
Mr S.WELBOURNE (SA) LAB.M
JUDGES Mr I.ROSE (S.A) Mr G OAKES (SA)
Held at MENINGIE in (SA) on 27-28/8/1983
20-21/10/1984.
1 RT Ch COBARGO CAPTAIN Mr J CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
2 RT Ch WISHMORE SATURN Mr P HALFORD (NSW) LAB.M
3 RT Ch JUSTLAB BEAU BLAIR Mrs G DRANSFIELD (NSW) LAB.M
4 ALDERBROOK BRANDAN Mr R BENSON (VIC) GSP.M
5 DUXDOWN LUCKY STREAK Mr D BUSHNELL (QLD) LAB.M
JUDGES Mr J MONTASELL (VIC) Mr J THOMSON (VIC) Mr J S PONTIN (VIC)
Held at NORTHWOOD in (VIC) on 20-21/10/1984
13-14/09/1985.
1 RT CH WISHMORE SATURN Mr P.HALFORD (NSW) LAB.M
2 FT CH RT CH RUVALEN HOMAH CD Mr R.TAWTON (ACT) GSP.M
3 RT CH EMBUDO KIM Mr R.COOPER (NSW) LAB.M
4 NO OTHER FINISHERS.
5
JUDGES Mr D INGRAHAM (WA) Mr G KNIGHT (WA) Reserve Mr P REEKIE (WA)
Held at NORTH DANDALUP in (WA) on 13-14/9/1985
11-12/10/1986.
1 FT CH RT CH RUVALEN HOMAH Mr R.TAWTON (ACT) GSP.M
2 RT CH PURDEY LADY LANCASTER Mr G.KNIGHT (WA) LAB.F
3 RT CH KIANDOR THE DRIFTER Mr B M FORD (SA) LAB.M
4 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA (NSW) LAB.M
5 ZEEFREE ELDORADO Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
JUDGES. Mr C ADKINS (SA) and Mr S WELBOURNE (SA)
Held at MENINGIE in (SA) on 11-12/10/1986
12-13/09/1987.
1 RT Ch ZEEFREE BLACK JOKER Mr G COLE (NSW) LAB.M
2 RT Ch COBARGO CAPTAIN Mr J CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
3 DUAL Ch RT CH
TENARDA EASY RIDER Mr R.LODDER . (QLD) LAB.M
4 RT CH BAMBILLAY TRUDY Mr S HALL. (VIC) LAB.F
5 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J.VELLA. (NSW) LAB.M
JUDGES Mr J MONTASELL (VIC) and Mr P COUSINS (QLD)
Held at KOORALBYN VALLEY in (QLD) on 12-13/9/1987
23-24/09/1988.
1 RT CH COBARGO CAPTAIN Mr J.CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
2 RT CH BUKATIMA BLACK ANGUS Mr J.PALMER (NSW) LAB.M
3 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J.VELLA. (NSW) LAB.M
4 RT CH TESROSE RAZ. KADNOOK KENNELS. (VIC) LAB.M
5 RT CH PURDEY LADY LANCASTER Mr G.KNIGHT. (WA) LAB.F
JUDGES Mr P HALFORD (NSW) and Mr W LOFTUS (NSW)
Reserve. Mr L L DeGROEN (NSW)
Held at Riverlands, Nepean Valley in (NSW) on 23-24/ 9/1988
15-16/09/1989.
1 FT CH Nat RT CH
RUVALEN HOMAH CD Mr R.TAWTON (ACT) GSP.M
2 RT CH BAMBILLY WHITE ASH Mr J PALMER (NSW) LAB.M
3 RT CH COBARGO CAPTAIN CDX Mr J CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
4 DUXDOWN BLACK JACK Mr T MORRIS (NSW) LAB.M
5 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA (NSW) LAB.M
JUDGES Mrs G McCLURE (WA) and Mr G KNIGHT (WA)
Held at in (WA) on 15-16/ 9/89
1990.
1 KAEMAJAE MICHELLE RRD Mr J CAUCHI (NSW) LAB.F
2 RT CH ARALOOB THE POACHER KADNOOK KENNELS (VIC) LAB.M
3 RIVERFIELD AGA KHAN Mr J MARTIN GSP.M
4 KAEMAJAE CATCH CANDY Mr J VELLA (NSW) LAB.F
5 NAT RT CH
COBARGO CAPTAIN CDX Mrs C CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
JUDGES
Held at in on ?/?/1990
1991.
1 RT CH BAMBILLAY WHITE ASH Mr J.PALMER (NSW).LAB.M
2 RT CH DUXDOWN BLACK JACK Mr A.MORRIS (NSW).LAB.M.
3 NO OTHER DOGS FINISHED.
4
5
JUDGES Mr JEFF HANN ( ) and Mr MICK MUNDEY ( )
Held at Mannum in (SA) on ? /10/91
05-05/09/1992.
1 Dual CH(R)KAEMAJAE SUNNY CM CDX Mr B BAKER (ACT).LAB.F.
2 RT Ch BAMBILLAY RIVER SANDS CM Mr B KENDALL .LAB.M.
3 RT Ch DERBYSHIRE BENDER Mr P HALFORD (NSW).LAB.M.
4 RT CH WARRENDER RULERS WHIM Mr G WOOD .LAB.M.
5
JUDGES Mrs A GOLLE (QLD) and Mr R JACKSON
Held at in on 05-06/09/92
From the records of W. S. Bailey. (Bill).
Any additional information or corrections would be appreciated.
YEAR NAME OF DOG OWNER/HANDLER FROM/BREED M/F
PLACES
1965
1
2
3
4
5 RT CH AJANA BANGLOW J.& H.STORMON (NSW) LAB
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1965
1966
1
2
3
4
5
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1966
1967
1
2
3
4
5
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1967
1968
1
2
3
4
5
JUDGES
Held at in on ?/ ?/1968
18-19/10/1969
1 RT CH CASRAY BEAU Mr K JAMES (NSW) LAB.M
2 FT CH RT Ch
PANTHERDELL COUGAR Mr G DANIELL (VIC) LAB.M
3 TOOSON TELSTAR Mr E WILLIAMS (NSW) LAB.M
4 RT CH CASRAY RAMBLER Mr W J CONSTABLE (NSW) LAB.M
5 MARALGA FLASH UD Mr L J SULLIVAN (WA) LAB.M
JUDGES Mr H H DeGROEN (NSW) Mr L L DeGROEN (NSW) Mr R H PHILP (NSW) and Mr R B BURNELL (NSW)
Held at Yarramundi in (NSW) on 18-19/10/69
1970.
NATIONAL CHAMPIONSHIP NOT HELD.
AUSTRALIAN OPEN RETRIEVING TRIAL CHAMPIONSHIP HELD INSTEAD.
28-29/08/1971
1 RT CH ARDENMOOR BRACK'S LASS Mr W REEKIE (WA) LAB.F
2 RT CH TARRAWARRA MAGIC FLUTE Mr R TRASS (NSW) LAB.F
3 ARRUNGA MISS MUFFET Mr R TRASS (NSW) LAB.F
4 RT CH SUNDIALS DRUMMER BOY Mr P T BRENDISH (WA) LAB.M
5
JUDGES Miss JILL ALEXANDER (W.A), Mr W.G.HEWITT (W.A) and Mr B.W.SHARP (WA)
Held at FERNDALE in (WA) on 28-29/ 8/71
23-24/09/1972.
1 RT CH CASRAY BEAU Mr K.JAMES (NSW) LAB.M
2 RT CH GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA)Gold R F
3 RT CH DERBYSHIRE ZAC Mr P.HALFORD (NSW) LAB.M
4 RT CH ARDENMOOR BRACK'S LASS Mr/Mrs W.REEKIE (WA) LAB.F
5 FT CH RT Ch TESROSE KARLA Mr C.E.BALL (VIC) LAB.F
JUDGES Mr J DEAKIN (NSW) Mr L L DeGROEN (NSW) and Mr R H PHILP (NSW)
Held at PENRITH in (NSW) on 23-24/ 9/72
06-07/10/1973.
1 RT CH KALDARA PROUD MISS Mr G.JENNER (SA) LAB.F
2 CH RT CH LINSTAN KRIS Mr W.MORRIS (VIC) GSP.M
3 RT CH GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA)Gold R F
4 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T.GOULD (WA) LAB.F
5 RT CH KAYSTORM SILVER STAR Mr F.STEVENSON (VIC) LAB.F
JUDGES Mr J S PONTIN (VIC)
Held at WELLINGTON in (SA) on 6-7/10/1973
11-12/10/1974.
1 FT CH RT CH
DALESWORTH GOLDEN TEAL Mr N.DEMOS (VIC) LAB.F
2 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T.GOULD (WA) LAB.F
3 RT CH CASRAY BEAU Mr K.JAMES (NSW) LAB.M
Mr K.MARTIN.
4 FT CH RT CH TESROSE KARLA Mr C.E.BALL (VIC) LAB.F
5 RT CH KAEMAJAE TAMMY Mr W LOFTUS (NSW) LAB.M
JUDGES Mr A R MAVER (VIC)
Held at MANGALORE WEST in (WA) on 11-12/10/1974
13-14/09/1975.
1 RT CH ARDENMOOR BRACK'S LASS Mr W.REEKIE (WA) LAB.F
2 RT CH BYAMBEE SHERRYSON UD Mr L.SULLIVAN (WA) LAB.M
3 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T.GOULD (WA) LAB.F
4 RT Ch GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA)Gold R F
5 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W.LOFTUS (NSW) LAB.M
JUDGES Mrs R L EWEN (WA) and Miss JILL ALEXANDER (WA)
Held at near PERTH in (WA) on 13-14/ 9/1975
25-26/09/1976.
1 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
2 FT CH RT CH TESROSE KARLA Mr C BALL (VIC) LAB.F
3 RT CH BRANKSOME BRACKEN Mr W REEKIE (WA) LAB.F
4 RT CH DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY (NSW) LAB.M
5 RT CH WYRAMA HONEY CDX Mr T GOULD (WA) LAB.F
JUDGES Major A EVERINGHAM (QLD) and Mr C ERICKSSON (NSW)
Held near CANBERRA in the (ACT) on 25-26/ 9/1976
10-11/09/1977.
1 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
2 RT CH YAMBA TOUCHA CLASS Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
3 RT CH GOLDENLEA ERIN Mr P.BRENDISH (WA) Gold R F
4 BYAMBEE GOLD MARTINI Mr D.GAMBOLD (WA) LAB.M
5 RT CH BYAMBEE SHERRYSON Mr L.SULLIVAN (WA) LAB.M
JUDGES Mrs R L EWEN (WA) and Mr J R MARSHALL (WA)
Held at near PERTH in (WA) on 10-11/ 9/1977
14/10/1978.
1 Aust Ch RT CH LINSTAN KATHI Mr W.MORRIS (VIC) GSP.F
2 RT CH WARRAKIMBO PANDELL Mr R K ASHENDEN (SA) LAB.F
3 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W.LOFTUS (NSW) LAB.M
4
5
JUDGES
Held at in (SA) on 14/10/1978
14-15/09/1979.
1 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
2 RT CH HIWATER MICHELLE Mr W.MITCHELL (WA) LAB.F
3 SKOKHOLM BLACK BEAUTY Mr M MEERKOTTER (WA) LAB.F
4 RT CH BUSHMAN BLACK ACE Mr L.GIESBERTS (QLD) LAB.M
5 RT CH YAMBA TOUCH A CLASS Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
JUDGES Mr T GOULD (WA) and Mr W REEKIE (WA)
Held at in (WA) on 14-15/ 9/1979
04-05/10/1980.
1 RT.CH DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY (NSW) LAB.M
2 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
3 RT CH WISHMORE GAIL Mr J LAW (NSW) LAB.F
4 RT CH YAMBA TOUCHA CLASS Mr & Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
5 RT Ch BUSHMAN BLACK ACE Mr L.GIESBERTS (QLD) LAB.M.
JUDGES Mr A R MAVER (VIC) and Mr J S PONTIN (VIC)
Held at NORTHWOOD in (VIC) on 4-5/10/1980
26-27/09/1981.
1 RT CH DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY (NSW) LAB.M
2 RT CH WISHMORE SATURN Mr P HALFORD (NSW) LAB.M
3 RT Ch WISHMORE GAIL Mr J LAW (NSW) LAB.F
4 RT CH LACHIENVALE HUN Mr J PALMER (NSW) LAB.M
5 RT CH CASRAY HECTOR Mr R COOPER (NSW) LAB.M
JUDGES Mr C.W.ERICKSSON. (NSW) Mr L.L.DeGROEN (NSW) Reserve. Mr B.M.STITT. (NSW)
Held in N S W in PENRITH AREA on 26-27/9/1981
25-26/09/1982.
1 RT Ch CASRAY HECTOR Mr R COOPER (NSW) LAB.M
2 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
3 RT CH PURDEY LADY LANCASTER Mr G.KNIGHT (WA) LAB.F
4 NO OTHER FINISHERS.
5
JUDGES Major A EVERINGHAM (QLD) Mr L GIESBERTS (QLD)
Held at in (QLD) on 25-26/09/1982
27-28/08/1983.
1 RT CH WISHMORE SATURN Mr P HALFORD (NSW) LAB.M
2 RT CH COBARGO CAPTAIN Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
4 RT CH KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.M
5 Aust CH KINSYDAL HERO Mr C.ADKINS and
Mr S.WELBOURNE (SA) LAB.M
JUDGES Mr I.ROSE (S.A) Mr G OAKES (SA)
Held at MENINGIE in (SA) on 27-28/8/1983
20-21/10/1984.
1 RT Ch COBARGO CAPTAIN Mr J CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
2 RT Ch WISHMORE SATURN Mr P HALFORD (NSW) LAB.M
3 RT Ch JUSTLAB BEAU BLAIR Mrs G DRANSFIELD (NSW) LAB.M
4 ALDERBROOK BRANDAN Mr R BENSON (VIC) GSP.M
5 DUXDOWN LUCKY STREAK Mr D BUSHNELL (QLD) LAB.M
JUDGES Mr J MONTASELL (VIC) Mr J THOMSON (VIC) Mr J S PONTIN (VIC)
Held at NORTHWOOD in (VIC) on 20-21/10/1984
13-14/09/1985.
1 RT CH WISHMORE SATURN Mr P.HALFORD (NSW) LAB.M
2 FT CH RT CH RUVALEN HOMAH CD Mr R.TAWTON (ACT) GSP.M
3 RT CH EMBUDO KIM Mr R.COOPER (NSW) LAB.M
4 NO OTHER FINISHERS.
5
JUDGES Mr D INGRAHAM (WA) Mr G KNIGHT (WA) Reserve Mr P REEKIE (WA)
Held at NORTH DANDALUP in (WA) on 13-14/9/1985
11-12/10/1986.
1 FT CH RT CH RUVALEN HOMAH Mr R.TAWTON (ACT) GSP.M
2 RT CH PURDEY LADY LANCASTER Mr G.KNIGHT (WA) LAB.F
3 RT CH KIANDOR THE DRIFTER Mr B M FORD (SA) LAB.M
4 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA (NSW) LAB.M
5 ZEEFREE ELDORADO Mr/Mrs W LOFTUS (NSW) LAB.F
JUDGES. Mr C ADKINS (SA) and Mr S WELBOURNE (SA)
Held at MENINGIE in (SA) on 11-12/10/1986
12-13/09/1987.
1 RT Ch ZEEFREE BLACK JOKER Mr G COLE (NSW) LAB.M
2 RT Ch COBARGO CAPTAIN Mr J CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
3 DUAL Ch RT CH
TENARDA EASY RIDER Mr R.LODDER . (QLD) LAB.M
4 RT CH BAMBILLAY TRUDY Mr S HALL. (VIC) LAB.F
5 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J.VELLA. (NSW) LAB.M
JUDGES Mr J MONTASELL (VIC) and Mr P COUSINS (QLD)
Held at KOORALBYN VALLEY in (QLD) on 12-13/9/1987
23-24/09/1988.
1 RT CH COBARGO CAPTAIN Mr J.CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
2 RT CH BUKATIMA BLACK ANGUS Mr J.PALMER (NSW) LAB.M
3 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J.VELLA. (NSW) LAB.M
4 RT CH TESROSE RAZ. KADNOOK KENNELS. (VIC) LAB.M
5 RT CH PURDEY LADY LANCASTER Mr G.KNIGHT. (WA) LAB.F
JUDGES Mr P HALFORD (NSW) and Mr W LOFTUS (NSW)
Reserve. Mr L L DeGROEN (NSW)
Held at Riverlands, Nepean Valley in (NSW) on 23-24/ 9/1988
15-16/09/1989.
1 FT CH Nat RT CH
RUVALEN HOMAH CD Mr R.TAWTON (ACT) GSP.M
2 RT CH BAMBILLY WHITE ASH Mr J PALMER (NSW) LAB.M
3 RT CH COBARGO CAPTAIN CDX Mr J CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
4 DUXDOWN BLACK JACK Mr T MORRIS (NSW) LAB.M
5 RT CH TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA (NSW) LAB.M
JUDGES Mrs G McCLURE (WA) and Mr G KNIGHT (WA)
Held at in (WA) on 15-16/ 9/89
1990.
1 KAEMAJAE MICHELLE RRD Mr J CAUCHI (NSW) LAB.F
2 RT CH ARALOOB THE POACHER KADNOOK KENNELS (VIC) LAB.M
3 RIVERFIELD AGA KHAN Mr J MARTIN GSP.M
4 KAEMAJAE CATCH CANDY Mr J VELLA (NSW) LAB.F
5 NAT RT CH
COBARGO CAPTAIN CDX Mrs C CHRISTENSEN (NSW) LAB.M
JUDGES
Held at in on ?/?/1990
1991.
1 RT CH BAMBILLAY WHITE ASH Mr J.PALMER (NSW).LAB.M
2 RT CH DUXDOWN BLACK JACK Mr A.MORRIS (NSW).LAB.M.
3 NO OTHER DOGS FINISHED.
4
5
JUDGES Mr JEFF HANN ( ) and Mr MICK MUNDEY ( )
Held at Mannum in (SA) on ? /10/91
05-05/09/1992.
1 Dual CH(R)KAEMAJAE SUNNY CM CDX Mr B BAKER (ACT).LAB.F.
2 RT Ch BAMBILLAY RIVER SANDS CM Mr B KENDALL .LAB.M.
3 RT Ch DERBYSHIRE BENDER Mr P HALFORD (NSW).LAB.M.
4 RT CH WARRENDER RULERS WHIM Mr G WOOD .LAB.M.
5
JUDGES Mrs A GOLLE (QLD) and Mr R JACKSON
Held at in on 05-06/09/92