Thank you to all who joined us for the long weekend trial at "Sunshine" Harden and helped to make it a great weekend. We had beautiful weather with small start delays on Saturday and Sunday due to heavy fog.
Saturday
Novice Judge Dr Claire Wade
1st place Lyn Wise with Kuven Spirit of the Jewel Lab B 143 points
2nd place Simon Jay with Gamefinder Fallow Lab B 142 points
3rd place Penny Angel with Tirnanoge Southern Flight Lab D 137 points
Restricted Judge Helena Cornelius(4 runs)
1st place Gareth Tawton with Watermark N Farmers Little Darlin Lab B 155 points
No other qualifiers
All Age Judge Richard Carr
1st place John Stott with RtCh Kadnook Dreams Edge Lab B 145 points
2nd place Paul Hamson with Adderslot Archdale Carolina Lab D 140 points
3rd place Robert Tawton with Ch Candlewood Aussie Connection Lab D 139 points
Sunday
Novice Judge Mark Sargison
1st place Helena Cornelius with Adderslot Maximus Sam Lab D 136 points
2nd place Paula Davidson with Ch Magicland Mighty Mouse Lab D 131 points
3rd place Simon Jay with Gamefinder Fallow Lab B 129 points
Restricted Judge Robert Tawton (4 runs)
1st place Peter Butterfield with Olrick Golden Glow Lab B 167 points
No other qualifiers
This gave Peter and Shelly their NRD title.
All Age Judge Gareth Tawton
1st place Paul Hamson with Adderslot Archdale Carolina Lab D 130 points
2nd place Karl Britton with RtCh Acolon Prince of Cypher Lab D 125 points
3rd place Greg Playdon with NRtCh Adderslot Carbo Lab D 122 points
This gave Paul and Archie their RT CH.
Monday
Novice Judge Karl Britton
1st place Lyn Wise with Kuven Spirit of the Jewel Lab B 137 points
2nd place Lara Preston with Pointgold Speed I Am Speed GSP D 123 points
3rd place Claire Wade with Ch Glenmave in the Fast Lane NSDTR B 108 points
Restricted Judge Jack Lynch (4 runs)
1st place Peter Butterfield with Olrick Golden Glow Lab B 196 points
2nd place Lara Preston with Pointgold Speed I Am Speed GSP D 182 points
3rd place Gareth Tawton with Watermark N Farmers Little Darlin Lab B 163 points
All Age Judge Mark Sargison
1st place Paul Hamson with Adderslot Archdale Carolina Lab D 145 points
2nd place Gareth Tawton with Tirnanage Hallies Run Lab B 140 points
3rd place Gareth Tawton with Watermark N Farmers Little Darlin Lab B 136 points
We also ran a cup competition of best score over 2 days for each stake.
Novice winner Lyn Wise with Ruby
Restricted winner Peter Butterfield with Shelly
All Age winner Paul Hamson with Archie.
Congratulations to all.