SATURDAY 23rd MARCH 2013
NOVICE
Entered: 17 Started: 14 Finished: 10
Judge: Mr Steve Bath (NSW)
1st John Hoy's Wildente Adali (German Shorthaired Pointer B) 177pts
2nd Wayne Outtrim's Pointgold Yea Baby (German Shorthaired Pointer B) 175pts
3rd Penny Angel's Tirnanoge Southern Flight (Labrador D) 165pts
4th Helen Frew's TCh Fetchitup Hearts On Fire NRA JD ET (Flatcoated Retriever D) 164pts
RESTRICTED
Entere: 8 Started: 8 Finished:3
Judge: Mr Steve Bath (NSW)
1st Ernie Starling's Reveirter Shakespears Juliet NRD (Labrador B) 149pts
2nd Laraine Frawley's Twigworth Jasper (Imp NZ) CD NRD RN NRA (Golden Retriever D) 147pts
3rd Penny Angel's Hertigenvale Elijah NRD (Labrador D) 122pts
ALL AGE
Entered: 10 Started: 10 Finished: 6
Judge: Mr Paul Hamson (NSW)
1st Jack Lynch's Gr RtCh Lowther Highland Tsu (Labrador D) 167pts
2nd Jack Lynch's Nat 08 & 10 Gr RtCh Coalsgarth Tassie Fern (Labrador B) 155pts
3rd Mark Sargison's RtCh Horrissapit Sargent Bob (Labrador D) 146pts
SUNDAY 25th MARCH 2013
NOVICE
Entered: 19 Started: 17 Finished:9
Judge: Mr Mark Sargison (NSW)
1st Paul Hamson's Adderslot Archdale Carolina (AI) (Labrador D) 187pts
2nd Steve Bath's Adderslot Beavmont Texas (AI) (Labrador D) 160pts
3rd Penny Angel's Tirnanoge Southern Flight (Labrador D) 145pts
4th Lara Preston's Pointgold Speed I Am Speed (German Shorthaired Pointer D) 141pts
RESTRICTED
Entered: 8 Started: 8 Finished: 1
Judge: Mr Robert Tatwon (ACT)
1st Laraine Frawley's Twigworth Jasper (Imp NZ) CD NRD RN NRA (Golden Retriever D)
ALL AGE
Judge: Mr Robert Tatwon (ACT)
1st Laraine Frawley's OC Fieldgold Scottish Loch JDX ADM JDO GDX SDX SPDX RRD ADO (Golden Retriever D)
2nd Wayne Outtrim's RtCh Warwiba Braveheart (German Shorthaired Pointer D)
3rd Helena Cornelius's Yeotrieve Lexie Elle AARD (Labrador B)
I will add points for SUnday's restricted and all age when I have them.
A great entry for the NSW Gundog Society's first retrieving trial for 2013. Particularly pleasing was the large Novice stakes with some new faces and lots of different breeds!